علت زردی نوزادان

زردی نوزادان بعد از بارداری

علت زردی نوزادان
زردی نوزادان و پیشگیری از آن

یکی از شایع ترین علت های مراجعه والدین به متخصص اطفال زردی نوزاد است. از علائم بیماری زردی این است که پوست و سفیده چشم زرد می شود
علت بیماری زردی انباشتگی رنگ دانه زرد به نام «بیلی روبین» در غشای مخاطی و پوست است.
زردی نوزادان اگر عادی باشد را زردی فیزیولوژیکی می نامند.

حدودا سه پنجم نوزادانی که دوره ۹ ماهه جنینی را سپری کرده اند و چهار پنجم نوزادان زودرس در هفته اول زندگی دچار بیماری زردی نوزاد می شوند؛ در اکثر نوزادانی که زردی می گیرند بیماری نهفته ای ندارند بلکه این زردی فیزیولوژیکی و بی ضرر است.

در بدن نوزادان نسبت به بزرگسالان بیلی روبین بیشتری تولید می شود به همین دلیل این بیماری در نوزادان شیوع بیش تری دارد؛ کبد در حال رشد نوزاد توانایی دفع بیلی روبین از خون را ندارد و مقدار زیادی بیلی روبین جذب روده می شود قبل از اینکه دفع بشود.

علت بروز زردی در نوزادان

علت زرد شدن رنگ پوست ایجاد رنگدانه ای به اسم بیلی روبین است. بیلی روبین با شکسته شدن گلبول های قرمز به وجود می آید. طول عمر این سلول ها در نوزادان ۸۰ تا ۱۰۰ روز است . با از بین رفتن سلول های قدیمی، بدن دائما سلول های جدید خون را تولید می کند .

وقتی جنین در شکم مادرش است میزان گلبول های قرمز برای اکسیژن رسانی بیشتر از زمان بعد از تولد است
بعد از به دنیا آمدن به دلیل کار افتادن ریه بدن نوزاد نیازی به این میزان از گلبول های قرمز برای اکسیژن رسانی ندارد. بیلی روبین به صورت محلول در چربی یا به صورتی دیگر از طریق روده یا کلیه دفع می شود. به همین خاطر بیلی روبین به کبد منتقل می گردد تا از طریق صفرا یا ادرار به شکل محلول دفع شود.

اگر گلبول های قرمز قبل از تکامل عملکرد کبد نوزاد، ایجاد گردد موجب انباشته شدن بیلی روبین می گردد.

 

منبع : روزنامه خراسان با کمی تغییرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *